Hania chce Rudego

Wybraliśmy się dzisiaj na piknik wojskowy zorganizowany w naszym mieście z okazji Narodowego Święta Niepodległości. Jako fascynat techniki wszelakiej chciałem Hani pokazać kolejne jej cuda.

11-listopada-rudy-102-101 11-listopada-rudy-102-102Przy okazji próbowałem też delikatnie rozmawiać o ich przeznaczeniu. Hania nie podejmowała tematu. Może to i dobrze, bo improwizowałbym strasznie. Jak tu z 4-latką rozmawiać o maszynach do zabijania?

11-listopada-rudy-102-100Patrzyłem na tę szarańczę i zastanawiałem się czy ludzie mają podobne dylematy? Czy poza fascynacją techniką i piwem ktoś na tym pikniku myśli o tych wszystkich strasznych rzeczach? Z jednej strony walka o niepodległość, ale przecież to nadal zabijanie i bycie zabijanym. Pokazy broni, rodzice ładujący dzieci do kabin wozów bojowych… Sam bezskutecznie namawiałem Hanię, żeby zajrzała do środka, z ciekawości, bo to przecież fajne – te wszystkie zegary i dźwignie…

11-listopada-rudy-102-103Wygląda na to, że jeszcze nie czas na taką rozmowę. Tak samo jak pierwszego listopada, tak samo jedenastego – ale może za rok. Kiedyś nadejdzie pora na poważną rozmowę o śmierci.

Teraz to piknik, zabawa, balony z helem, pieczone kiełbaski, do wojskowej grochówki nawet nie próbowaliśmy się dopchać. Święto końca niepotrzebnych śmierci.

11-listopada-rudy-102-100-2Gdy tak sobie rozmyślałem, a Hania oglądała gąsienicę, która nie przypominała jej tych poznanych do tej pory, po drugiej stronie placu piknikowego pojawił się Paweł Kukiz. Przy Całuj mnie Hanka nie mogła powstrzymać nóg od tańca. Zostawiła Rudego dla Pawła, zresztą i tak bała się wejść do którejkolwiek maszyny.

Zachwyt muzykiem trwał tylko chwilę, później już było dla niej za głośno.  Można powiedzieć, że piknik obskoczyliśmy w 15 minut. Park po drugiej stronie ulicy wygrał.

11-listopada-rudy-102-100-3A ja wróciłem do domu rozbity. Dla dzieci śmierć, wojna, narodowość, niepodległość to abstrakcja. Kiedyś się z tym spotkają. Kiedyś będę musiał im to wytłumaczyć.

Jak?

Zobacz także:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *